سایر اخبار
اخبار

میراث آیت الله هاشمی رفسنجانی حفظ نظام، حفظ وحدت، حفظ اعتدال و حفظ عظمت و شکوه ملت ایران است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: اعضای ستاد بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

حوزه و دانشگاه باید علمی داشته باشند كه بتواند مشكل جامعه را حل كند

پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء؛ محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه ‌وبودجه کشور و هیئت همراه با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو كردند.

سخنان اهل بیت(ع) در میان شیعیان عاطفه ایجاد می کند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در شب شهادت ثامن‌الحجج علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) مراسم عزاداری با سخنرانی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در نمازخانه بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار گردید. معظم له در این مراسم بیان داشتند: پیامبر در اثر ارتباط ویژه‌ای به نام وحی، مطالب را از ذات اقدس الهی دریافت كرده است، آن مطالب باعث شد جهان‌بینی خاصی پیدا كند و مطالبی را از رهاورد استنباط‌های خودش به دست آورد و كلماتی را با انتخاب خودش در اختیار دیگران قرار داد.

اگر آثار هنری با ساختار خلقت هماهنگ باشد ماندگار خواهد شد

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: سید محمد معتمدی و بهروز شعیبی دو تن از هنرمندان جوان کشورمان با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

رسول گرامی اسلام(ص) جلوه‌ای از صفات رحمت و رئوفیت خدای سبحان است/ قرآن شناسنامه رسول گرامی اسلام است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در شب رحلت سید انبیاء و اولیای الهی و همچنین شهادت كریم اهل بیت وجود مبارك امام مجتبی(سلام الله علیهم اجمعین) مراسم عزاداری با سخنرانی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در نمازخانه بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.

جامعه جاهلی گرفتار عمل به گمان و تبعیت از هوای نفس است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق امروز خود با تسلیت ایام حزن و اندوه خاندان عصمت و طهارت، سانحه غمبار زلزله در برخی استانهای کشور را نیز تسلیت گفتند و بیان داشتند: سانحه سنگین و غمبار زلزله در چند استان کشور را به ملت بزرگ و بزرگوار و همچنین به عموم داغدیدگان تعزیت عرض می‌کنیم. خدمات بی‌شائبه مسئولان محترم و مردم بزرگ و بزرگوار ایران را قدردانی می‌کنیم و از ذات اقدس الهی مغفرت برای جانباختگان و شفای عاجل برای آسیب‌دیدگان را درخواست می‌کنیم. از ذات اقدس الهی مسئلت می‌کنیم که این کشور را در سایه ولیّ‌اش از هر گزندی مصون نگه بدارد.

وقف عبادت ويژه‌ای كه مايۀ تصديق ايمان واقف است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی اظهار داشتند وجود مبارک پيامبر اسلام صلوات الله عليه صحابه را پروراند و پيامبر «يعلمهم الکتاب والحکمه» بودند که اين صحابه را عالم کردند و اينها نيز فهميدند که سنت حسنه وقف ماندگار است، بنابراين هر صحابه اي که تمکن مختصری داشت، بخشي از آن را وقف مي کرد.

مراسم سخنرانی آیت الله العظمی جوادی آملی در شب 28 صفر و شب آخر صفر

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیین سوگواری رحلت نبی مکرم اسلام (ص)، شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، با سخنرانی و افاضه مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دامت برکاته) همراه با اقامه نماز مغرب و عشاء به امامت معظم له پنج شنبه 25 آبان ماه مصادف با شب 28 ماه صفر و شنبه 27 آبان ماه مصادف با شب آخر ماه صفر در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار می گردد.

پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی وقوع سانحه زمین‌لرزه در غرب کشور

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی وقوع سانحه تلخ و مصیبت‌بار زمین‌لرزه در غرب کشور، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در پیامی، ضمن تسلیت این حادثه، از مسئولان و ملت بزرگوار ایران اسلامی خواستند که از هیچ مساعدتی دریغ نفرموده و در برآوردن نیازهای آسیب‌دیده‌ها، سعی بلیغ فرمایند.

دعای آیت الله العظمی جوادی آملی برای زائرین اربعین حسینی/ مؤمنان كسانی‌اند كه از هرگونه لغو و زشتی پرهیز دارند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در درس خارج فقه امروز خود، برای زائرین اربعین حسینی آرزوی سلامتی و قبولی زیارت فرمودند و بیان داشتند: امیدواریم همه زائران اربعین حسینی در كمال سلامت با زیارت مقبول و دعای مستجاب برگردند و خداوند به همه شما بزرگواران ثواب زائرین اربعین حسینی را مرحمت كند كه هم حوزه را حفظ كردید و هم اربعینی‌ها را بدرقه می‌كنید.

اقتصاد اسلامی با سفارش و موعظه حاصل نمی‌شود

پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء جمعی از اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر قم با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو كردند.

ظرف قلب را تنها از علم پر کنید/ مردم شیفته عالم باعمل هستند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس خارج فقه امروز با اشاره به روایتی از امام مجتبی(سلام الله علیه) بیان داشتند: وجود مبارک امام مجتبی(سلام الله علیه) فرمود: «كُونُوا أَوْعِیةَ الْعِلْمِ وَ مَصَابِیحَ الْهُدَى‏»؛ یعنی ذات اقدس الهی به شما قلب و صدر داد، حالا تفاوتی بین صدر و قلب است یا نه بحث دیگری است، می فرماید خداوند یک ظرفی برای فهمیدن و معارف به شما داد و شما باید این ظرف را پُر و لبریز کنید از علم، تا جا دارد علم وارد این قلب کنید، نگویید ما نمی‌توانیم به اینجا برسیم، لذا وعاء و ظرف علم باشید.

طب سنتی باید به معنای دقیق کلمه علمی شود

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی بیان داشتند: پرهیز از پرخوری و بدخوری که ریشه اکثر بیماری های بشر است به ادب دینی بر می گردد، دین فرمود تا گرسنه نشدید غذا نخورید و قبل از سیر شدن دست از خوردن بکشید. رعایت این گونه نکات بهداشتی می تواند خارج از نظام پزشکی و با ارتقاء سطح فهم دینی و اخلاقی مردم حل شود.

جامعه را میزان و عدل اداره می کند/تاکید بر رعایت حق همه افراد جامعه

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت االله العظمی جوادی آملی با تاکید بر واژه «اشیاء» در آیه ﴿لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُمْ﴾ اذعان داشتند: هیچ كلمه‌ای جامع‌تر از كلمه «شیء» نیست، به صورت جمع هم بیان شد، لذا از «اشیاء» بالاتر نداریم، مفهوم آن این است که ما نباید هیچ چیز مردم را كم بگذاریم! حتی در حوزه یا دانشگاه اگر یك استادی بی‌مطالعه رفت و تدریس کرد، این آیه می‌گوید این كار حرام است و وقت مردم را دارد تلف می‌كند و فرقی نمی کند این مردم کافر باشند یا مسلمان، اتلاف وقت یا هر حقی از هر کسی طبق این آیه حرام است.

توصیه بر فراگیری علم و جلوگیری از اتلاف عمر/اگر کسی استعداد خوبی دارد و درس نخواند، اتلاف عمر کرده است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر امروز خود بیان داشتند: اتلاف عمر، حقيقت شرعيه ندارد، همين كه يك كسی استعداد خوبی دارد و درس نمی خواند يا كم درس می خواند اين اتلاف عمر است، چيزی كه ابدی نباشد به غير او فكر كردن، اتلاف عمر است.

نهاد مرجعیت در عراق باید حفظ و تقویت شود

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: سردار رحیم‌صفوی مشاور عالی فرماندهی کل قوا به همراه جمعی از فرماندهان سپاه پاسداران با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

توصیه به مسئولین در خصوص رفع مشکلات مردم و پرهیز از اختلافات

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی در نخستین جلسه درس اخلاق هفتگی خود در سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه، با تسلیت ماه عزای سید و سالار شهیدان اظهار داشتند: عاشورا برای ما یك مكتب فرهنگی و فكری است و ما که شیعه شدیم این شناسنامه را گرفتیم و شدیم فرزندان پیامبر و علی و حسین(علیهم السلام)؛ لذا ما خون خواه اینها هستیم. امیدواریم محرم و صفر و سایر ایام سوگ و ماتم با این جلال و شكوه برگزار شود.

دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای ابدی انسان باشد

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار جمعی از اعضای هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه وقتی اسلامی می شود که دانش اسلامی باشد بیان داشتند: حرف اول دانشگاه را دانش می زند، اگر دانش توحیدی باشد و انسان بفهمد که موجودی ابدی است دانشگاه اسلامی می شود.

رحمت خدا پیش از غضب اوست/مهندس عالَم جز رحمت چیزی در عالم خلق نکرد

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه جلسات درس تفسیر، به تفسیر آیات نورانی سوره مبارکه الرحمن پرداختند و با اشاره به روایتی از امام سجاد(سلام الله علیه) بیان داشتند: طبق روایت نورانی امام سجاد(سلام الله علیه) رحمت الهی با اینکه مقابل غضب الهی است، اما از غضب بیشتر است، ولی این روایت نورانی، معنایش این نیست که رحمت خدا بیش از غضب اوست؛ بلکه معنایش این است که رحمت خدا پیش از غضب اوست!

فرد فرد این ملت بزرگ، با این انقلاب و نظام هستند و آن را همراهی و حفظ می كنند

آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا در خصوص «برجام» اظهار داشتند: مسئولین ما، دولت ما، ارتش و سپاه ما، فرد فرد این ملت بزرگ و بزرگوار ما، با این انقلاب و با این نظام هستند و آن را همراهی و حفظ می كنند، چرا که نظام را متعلق به خودشان می دانند و حرف بیگانه را گوش نمی‌دهند.