نمایشگر دسته ای مطالب
بازگشت به صفحه کامل

خطبه فدکیه نشان دهنده جلال و عظمت حضرت زهرا سلام الله علیها است

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق؛

خطبه فدکیه نشان دهنده جلال و عظمت حضرت زهرا است/ این خطبه درس رسمی حوزه شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء، حضرت آیت الله العظمی جوادی بعداز ظهر پنج شنبه در درس اخلاق هفتگی خود که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، اظهار داشتند: در بستر اخلاق، خدای متعال انسان را خیلی کامل و زیبا خلق کرده و این زیبایی در درون نهاد او وجود دارد که بخشی به دانش و ارزش آدمی بر می گردد.

این مرجع تقلید ادامه دادند: احسن تقویم بودن مخلوق، نشانه این است که خالق او هم زیبا است و از سه نظام فاعلی، (یعنی تحت ولایت خدا)، داخلی یعنی( آنچه را باید داشته باشد مانند رهبران الهی ) و غائی یعنی( هدف، راه و مسیر معین) برخود دار است و در درون آدمی گذاشته شده است.

ایشان بیان داشتند: این سه نظام را خدای متعال در یک جمله ( یعنی  ربنا الذی اعطی کل شیء خلقه ثم هدی) بیان کرده  است، بدین معنا که هر ابزاری را که انسان برای هدایت به آن  نیازمند است در اختیار او گذاشته شده اعم از مبداء، معاد و رهبران دینی و درونی، وحی و نبوت، اینها همه دلیل بر (احسن تقویم بودن) انسان  و زیبایی خالق او است.

این مفسر قرآن کریم خاطر نشان ساختند: در چنین موجودی، اماره به سوء وجود ندارد، ولی این آدمی است که موجب تحقق اماره به سوء می شود.

آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: اساس دشمنی در درون نهاد آدمی است و اگر دشمن در درون شکل بگیرد درون را تخریب می کند و می پوساند.

این مرجع تقلید در ادامه به مسئله شهادت و شخصیت و خطبه حضرت زهرا(سلام الله علیها) اشاره کردند  و اظهار داشتند: خطبه حضرت زهرا(سلام الله علیها) به دلیل اسراری که در درون خود دارد، تا قیامت ابدی است.

ایشان بیان داشتند: مهمترین عنصر ابدیت، خود صدیقه طاهره است که مانند13معصوم(علیهم السلام) عدل قرآن کریم است؛ مطالبی که در خطبه است حالا با واسطه یا بی واسطه، هشدار قرآنی دارد و طبق این عناصر خطبه هم ابدی خواهد بود.

این مفسر قرآن کریم خاطرنشان ساختند: این خطبه، غدیر را زنده کرد، فدک را غصب دانست، ماجرای سقیفه را بیان کرد و برکات زیادی را به همرا آورد.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی افزودند: زمانی که حضرت فاطمه(سلام الله علیها) شروع به

خواندن خطبه کرد ابتدا مانند خطبه های حضرت علی(علیه السلام) از توحید، نبوت، شهادتین گفت و به دو صورت قابل فهم برای مردم و خاص در ارتباط با خدا صحبت کرد همانند خطبه های حضرت علی(علیه السلام) که غالب سخنان حضرت  با خدا  قابل فهم نیست،  درس خاص است.

در ادمه این مرجع تقلید ادامه دادند: خطبه چند سطری حضرت زهرا(سلام الله علیها)  معادل قوی ترین خطبه های نهج البلاغه است و اینجا است که این حرف معنا پیدا می کند اگر حضرت علی(علیه السلام) نبود، زهرای مرضیه همتایی نداشت.

ایشان ادامه دادند:  از عظمت و ابدی بودن و عدل قرآنی  خطبه حضرت زهرا(سلام الله علیها) این است که جبرئیل به طور مستمر خدمت او می رسید و اخبار و گزارش از نظام هستی می دادند و املاء می کرد و بعد حضرت علی(علیه السلام) ثبت می کرد؛ این بیانات نشان می دهد که سخنان حضرت زهرا(سلام الله علیها) ریشه قرآنی دارد و خود حضرت اصل بعثت، توحید را تبیین می کنند.

این مفسر قرآن کریم خاطر نشان ساختند: حضرت فاطمه(سلام الله علیها) عقلانیت غدیر و فدک را تبیین کرد و معارف دین و قرآن و غدیر به مسلمانان  و شیعیان رسیده است.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در توصیه به  مسؤلین حوزه و طلاب و جامعه اسلامی گفتند: کسانی که از حافظه قوی برخودارند خطبه فدکیه را حفظ کنند همچنانکه خطبه غدیر را حفظ کردند؛ خطبه فدکیه نورانیت خاصی دارد، در متن دین و مذهب است، نشان دهنده جلال و عظمت حضرت زهرا(سلام الله علیها) است.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه  باید سعی شود خطبه فدکیه درس رسمی حوزه شود و آن را به مباحثه بگذارید، بیان داشتند:  اگر مقدروتان هست اين خطبه را حفظ مي‌كنيد وگرنه مباحثه‌اي مي‌گذاريد روي اين خطبه كه اين خطبه مورد مباحثه و درس قرار بگيرد درس رسمي حوزه باشد ولو يك واحد يا دو واحد يا كمتر و بيشتر انسان وقتي بخواهد اين خطبه را به مردم عَرضه كند بعد از تدريس و دراسه و علم‌الدراسه و امثال اين‌ها باشد؛ لذا اين خطبه براي ابد خواهد ماند، بر اساس عناصر فراواني كه دو عنصرش همان است كه گوينده‌اش خودش عِدل قرآن كريم است, «أحد الثقلين» است و فرموده‌هاي او هم محتواي قرآني دارد كه اميدواريم جامعه ما در سايه تربيت خطبه فدكيهٴ صديقه كبرا(سلام الله عليها) دِيناش را به مسئله ولايت و امامت اهل بيت(عليهم الصلاة و عليهم السلام) ادا كند.