نمایشگر دسته ای مطالب
بازگشت به صفحه کامل

جدیدترین استفتائات

جدیدترین استفتائات

 

حکم تراشیدن موی سردرحج با ماشین

محضر مبارک مرجع عالیقدر حضرت آیت الله جوادی آملی سلام علیکم یه آرزوی سلامتی وطول عمر برای حضرت مستطاب عالی استدعا دارد نظر مبارک دا در خصوص مساله ذیل مرقوم بفرمایید: آیا دراعمال حج حلق با ماشین هایی که مانند تیغ موی سر را می تراشد کفایت میکند یا حتما باید با تیغ باشد.


جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم
حلق باماشین هایی که مانند تیغ مورا می تراشد کفایت میکند
جوادی آملی 11/3/1390واگذار کردن اموال جهت صرف در امور خیریه با توجه به مقروض بودن شخص
سلام علیکم
احتراما ضمن آرزوی سلامتی و طول عمر با برکت برای آن وجود شریف، شخصی در سن میانسالی در زمان حیات خود و در کمال صحت و سلامت تمام اموال خود را با تمام اختیارات بصورت ثبتی و قانونی جهت صرف در امور خیریه به اینجانب واگذار و از ملکیت خویش خارج و در زمان حیات و ممات از خود و وارث سلب اختیار نموده و مواردی که می بایست در امر خیر صرف شود را به صورت کتبی برای اینجانب مرقوم نموده است(از جمله رفع احتیاجات وارث). علیهذا با عنایت به فوت شخص مورد نظر و سلب اختیاری که از خود و ورثه در زمان حیات و ممات خویش نموده و با توجه به اینکه کلیه اموال آن مرحوم قانونا و رسما بنام اینجانب بوده و شخص مرحوم مقروض نیز می باشد، نظر مبارک را در مورد ذیل مرقوم فرمایید. 1. آیا اموال متعلق به ورثه بوده یا اینجانب می بایست مطابق نظر مکتوب آن مرحوم ( صرف در امور خیریه) عمل نمایم؟

جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم

1. اموالی را که در زمان حیات خود از ملک خویش خارج کرد ورثه در آن حق ندارند.

2. اموالی که به اذن او در زمان حیات وی مصرف شد، ورثه حق ندارند.

3. اموالی که در زمان او نه به کسی منتقل شد و نه به اذن او مصرف شد باید به این شرح عمل شود:

  • بعد از هزینه تجهیز میّت همه دیون از اصل مال گرفته شود.
  • مهریّه همسران دین است و از اصل مال داده می شود.
  • ثلث مال برابر وصیت عمل می شود.
  • بقیه اموال متعلق به ورثه است.

جوادی آملی 12/1/1391استفاده از سهم امام

سرطان پستان شایعترین سرطان زنان می باشد، با توجه به اهمیت پیشگیری و تشخیص زودرس این بیماری مرکز بیماریهای پستان در سال 1375 در جهاد دانشگاهی تاسیس و هم اکنون بعنوان تنها مرکز تحقیقات سرطان پستان در کشور خدمات درمانی جامع در قالب یک کلینیک مشترک بیماریهای پستان(Joint clinic) به بیش از 80 هزار نفر مراجعه کننده خدمات درمانی ارائه داده است، همچنین با انجام ده ها طرح تحقیقاتی و پژوهشی زوایای مختلف کلینیکی ، سلولی و مولکولی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. همچنین در کنار فعالیت های پژوهشی و خدمات درمانی در این مجموعه ، مجمع یاوران و حامیان بیماران سرطان پستان به منظور کمک به انجام تحقیقات علمی در این حوزه و تجهیز مرکز درمانی به دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز و تسکین آلام زنان مبتلا به این سرطان و خانواده های آنان با کمک به بیماران بی بضاعت تشکیل شده است. 
خواهشمند است نظر مبارکتان را در رابطه با استفاده از ثلث سهم مبارک امام علیه السلام جهت استفاده در موارد مذکور اعلام فرمایید.
 

جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم

« بسم الله الرحمن الرحیم با رعایت اولویّت افراد با ایمان جایز است.»

جوادی آملی 28/6/1391