شناسه : 23524122
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی:

تفکر الهی می گوید «اسلحه» را بگذار و «قلم» را بردار / ایران و یونان با همکاری های علمی خود، تفکر الهی و عقلانی را در جهان احیاء کنند


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دیمیتری الکساندر کیس، سفیر یونان در ایران به همراه جمعی از اعضاء مجمع عالی حکمت اسلامی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دیمیتری الکساندر کیس، سفیر یونان در ایران به همراه جمعی از اعضاء مجمع عالی حکمت اسلامی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار بیان داشتند: پیام مجمع عالی حکمت اسلامی، به زبان مشترک همه انسان هاست و آن زبان، زبان فطرت و دل است؛ زبان فطرت مربوط به منطقه گسترده ای است که ما از آنجا آمده ایم و بعداً هم به آنجا باز خواهیم گشت.

ایشان ادامه دادند: برای اثبات این موضوع ابتدا باید بین «ثبات» و «سکون» فرق گذاشت؛ یک موجود «ساکن» با گذشت زمان محکوم به فرسایش است اما «ثبات» برتر از زمان و مکان است.

معظم له خاطرنشان کردند: روح ما ثابت است نه ساکن، ما از کوی ثبات آمده ایم و به کوی ثبات می رویم، نه غربی هستیم و نه شرقی! «2 به اضافه 2 که می شود 4»، هرگز در معرض فرسایش نیست، همواره از ازل تا ابد این معادله برقرار است، روح ما نیز از این قبیل است؛ از منطقه ثبات آمده، به آنجا هم باز خواهد گشت و هم اکنون نیز دریچه ای از ارتباط را با آنجا داریم.

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به وجود تفکر الهی در میان فلاسفه یونان باستان اذعان داشتند: سقراط می گوید مرگ پوسیدن نیست، بلکه از پوست به در آمدن است و منشاء این تفکر، آموزه هایی است که از رهبران الهی و انبیاء دریافت کرده بود، در واقع یونان، معبر فلسفه الهی است نه مبداء آن؛ ابراهیم خلیل که دست به تبر برد و به قول سعدی «همه بت های آذری بشکست» و بعد ماجرای «بَرْداً وَ سَلاماً» رخ داد، یونانی های خوش فهم این پیام ابراهیم خلیل را دریافت کردند که ابوریحان بیرونی در کتاب شریف خود به نام «تحقیق ماللهند» به این نکته اشاره می کند که سقراط این پیام الهی را شنید و فهمید که انسان موجودی ابدی است که بعد از مرگ به جهان ثبوت می رود، لذا در پای عقیده خود ماند و سم را نوشید.

معظم له با اشاره به اوضاع نابسامان جهان کنونی، تصریح داشتند: دول غربی، حداقل 70 میلیون انسان را در جنگ جهانی اول و دوم کشتند، اینها فکر می کردند اسلحه، موشک و قدرت نظامی، انسان را متمدن می کند، هم اکنون نیز برخی این چنین فکر می کنند، اما سقراط، ثابت کرد انسان با قربانی شدن و جان فشانی در پای عقیده الهی خود می تواند به آن نقطه ثبات که مقصد اوست برسد.

ایشان تاکید داشتند: این تفکر و سخنانی است که بوی وحدت بین تفکر یونان و تفکر الهی ما را می دهد، این تفکر الهی می گوید اسلحه را بگذار و قلم را بردار! دین به «قلم» قسم یاد می کند نه به اسلحه و موشک! حرف های سقراط و افلاطون نیز از این جنس است. که امیدواریم ایران و یونان با همکاری های علمی خود، تفکر الهی و عقلانی را در جهان احیاء کنند و به گوش همه جهانیان برسانند تا مستکبرین، موشک و اسلحه را کنار بگذارند و قلم بردارند و به گفتگوی علمی و منطقی بپردازند.

الکساندر کیس، سفیر یونان در کشورمان که به دعوت انجمن حکمت اسلامی و در راستای تشکیل و گسترش روابط علمی مجامع علمی و فلسفی ایران و یونان، به قم سفر کرده است، ضمن ابراز خرسندی از دیدار با آیت الله العظمی جوادی آملی در تایید سخنان معظم له، به بیان مصادیقی از اشتراکات فلسفه یونان و تفکر اسلامی پرداخت.